منوی Object - آموختن Multi Media Builder

آموختن Multi Media Builder

آموختن برنامه‎ی چند رسانه‎ای Multi Media Builder

منوی Object

زیر منوی Create :این زیر منو حاوی شیء ها و ابزارآلاتی است که به عنوان کنترل های برنامه ی MMB در دسترس کاربران این برنامه قرار میگیرد .
فقط کافی است که جزء های این زیر منو را بکشید و در قسمت برنامه خود رها کنید ( Drag and Drop ) که کاری است بس آسان و نیازی به توضیح اضافی درباره ی این قسمت نیست .

زیر منوی Clone Bitmap Object :این زیر منو به طور پیشفرض روشن نیست . وقتی یک عکسی با فرمت های شناخته شده در این برنامه ( که قبلا توضیح دادیم ) را انتخاب میکنید این زیر منو روشن میشود . با کلید روی آن یک عکس از همان عکس کپی برداری میشود که نام پیشفرض Clone و یک شمارنده ی بعد از آن را میگیرد .

زیر منوی Actions :این زیر منو دارای چهار جزء است . البته اجزای این زیر منو هنگامی که یک کنترل انتخاب شده باشد ، قابل استفاده است .
جزء External Commands and Page Actions : این جزء یک کادر تبادلی باز میکند که با آن میتوان محدودی از عملکردهای مختص این برنامه را انجام داد .
قسمت Trigger Action : این قسمت دارای سه زیر قسمت است ، که در مقابل برچسبOn Mouse Click ، گزینه ای از لیست عملکردهایی که هنگام کلید روی ماوس اعمال میشود ، انجام میشود . کادر مقابل برجسب Path به طور پیشفرض ( در حالت انتخاب شده ی گزینه ی None ) خاموش میباشد ، عموما با انتخاب سایر گزینه ها به غیر از گزینه ی None روشن میشود و نیز برچسب Path تنها در حالت انتخاب گزینه ی Go To Page به Page تغییر میکند .کادر مقابل برچسب More Parameters نیز به طور پیشفرض خاموش است ، که کادر مقابل آن ، پارمترهای اضافی را برای نوع عملکرد خاص هر گزینه اعمال میکند .

عملکردهای لیست شده ی کادر مقابل برچسب On Mouse Click این کادرتبادلی که مخصوص این برنامه است به شرح زیر است :

 1. None : انتخاب این گزینه از لیست هیچ عملکردی را انجام نمیدهد ( در واقع عملکرد هیچی را انجام میدهد)
 2. Run Program : این گزینه لینک برنامه ی قرار داده شده در کادر Path را با توجه به کادر More Parameters اجرا میکند . که خالی بودن کادر More Parameters هیچ تاثیری در اجرای نشدن آن ندارد .
 3. Explore disk : این گزینه ، لینک دایکتوری قرار داده شده در کادر Path را کاوش میکند . کاوش یک دایکتوری با باز شدن فولدر قرار داده شده در کادر Path در یک صفحه ی جدید بالای سطح پنجره ی برنامه یتان صورت میگیرد.
 4. Browse web : این گزینه نیز ، لینک وب اینترنتی قرار داده شده در کادر Path را با باز کردن Explorer اینترنتی پیشفرض سیستم ، اجرا و جستجو میکند .
 5. Send e-mail : این گزینه ، به آدرس پست الکترونیکی ( جدیدا رایانامه ) قرار داده شده در کادر Path بعد از پارامتر : mail to با باز کردن برنامه ی مدیریت رایانامه یا همان OutLook ، یک نامه اختیاری با محتوییاتی که شما قرار میدهید ، می فرستد .
 6. Run another project : این گزینه این اختیار را به کاربر میدهد که در پروژه ی جاری خود که قرار است به صورت فایل exe درآید ، یک فایل پروژه ی دیگر از همین برنامه به فرمت mbd که نام کامل و آدرس دقیق آن در کادر Path قرار گرفته می شود ، اجرا کند .
 7. Exit : با انتخاب این گزینه برنامه از اجرا متوقف میشود .
 8. Go To First Page : این گزینه ، کاربر را به اولین صفحه ی قرار داده شده در لیست صفحه ها در برنامه منتقل میکند .
 9. Go To Last Page : این گزینه ، کاربر را به آخرین صفحه ی قرار داده شده در لیست صفحه ها در برنامه منتقل میکند .
 10. Go To Next Page : این گزینه ، کاربر را به صفحه ی بعد از صفحه ی جاری که این عمل در آن انجام میشود ، منتقل میکند .
 11. Go To Prev Page : این گزینه ، کاربر را به صفحه ی قبل از صفحه ی جاری که این عمل در آن انجام میشود ، منتقل میکند .(Prev گرفته شده از Preview ( یعنی پیش نمایش داده شده ))
 12. Go To Page : این گزینه ، شما را به صفحه ای که دوست دارید می برد . فقط کافی است که نام صفحه ی خود که در لیست صفحات قرار دارد را در کادر Page بنوسید .
 13. Minimize : این گزینه ، پنجره ی نمایشی برنامه یتان را کوچک نمایی میکند .
 14. Audio Open : گزینه های بعد از این گزینه اکـثرا مناسب دیسک های Mixed-Mode یا CDAudio میباشند که این گزینه ، فایل موسیقی ای که نام و آدرس آن در کادر Path قرار داده میشود را اجرا (باز) می کند .
 15. Audio Stop : فایل موسیقی ای که در حال پخش شدن است را قطع میکند .
 16. Audio Play : فایل موسیقی ای که باز شده است ( خط 14 ) را پخش میکند .
 17. Audio Pause : فایل موسیقی ای که در حال پخش شدن است را متوقف میکند .
 18. Audio FW : مسیر (Track) موسیقی باز شده ی جاری یا در حال پخش جاری را به مسیر بعد میبرد .FW از ForWard ( یعنی پیش رو - به سمت پیش ) گرفته شده است .
 19. Audio BW : مسیر (Track) موسیقی باز شده ی جاری یا در حال پخش جاری را به مسیر قبل میبرد . BW از BackWard ( یعنی پسرو - به سمت پیشین ) گرفته شده است .

البته لازم به ذکر است که فرمت قابل فهم برای Audio ( موسیقی ) در این مورد متفاوت است که فرمت های زیر برای برنامه قابل اجرا و فهم هستند :

(Supported song types (*.ogg;*.wma;*.asf
(OggVorbis Files (*.ogg
(Windows Media Audio Files (*.wma
(Advanced Streaming Format Files (*.asf
توجه کنید که استفاده از کادر More Parameter برای استفاده از سایر ویژگی های گزینه های قرار داده شده در لیست است . برای بدست آوردن پارامتر های مربوط به هر گزینه ناچاریت به مرجع اصلی یا فایل Help برنامه رجوع کنید . در واقع این پارامترها مجموعه ای از ثوابت ها هستند که ممکن است برای هر گزینه ای متفاوت باشد .

برچسب Please use relative paths از شما خواهش و تمنا و التماس کرده است که از آدرس دهی مرجع که توضیح آن با کلیک روی دکمه ی Show Me مقابل آن برچسب که با اجرای یک برنامه ی دیگر ظاهر میشود ، استفاده کنید .
( به طور خلاصه : دکمه ی Show Me را بفشارید تا توضیحی در باره ی نحوه ی پیادی سازی آدرس دهی مرجع را یاد بگیرید )

قسمت های دیگر این کادر تبادلی ( یعنی آنچه که در زیر خط افقی نوشته شده است ، هیچ جنبه ای جز آموزش نحوه ی استفاده از این کادر و موارد آن ، ندارد ) . سازنده ی برنامه از آوردن مثال برای آموزش این قسمت برنامه کمک گرفته است .

اگر چنانچه دوست دارید که تغییرات انجام شده اعمال شوند ، روی دکمه OK و برای لغو تغییرات اعمالی روی Cancel را بفشارید .
اگر تمایل به دریافت کمک بیشتر از طریق فایل کمکی برنامه دارید بر روی
دکمه‌ی ? کلیک کنید .

جزء Interaction with other objects :این جزء یک کادر تبادلی باز میکند .

قسمت Interaction with other objects : این قسمت دو بخش دارد .

بخش Moving Mouse over the object trigger : این بخش این را نشان میدهد که هنگامی که ماوس روی کنترل مربوطه برود چه عکس العملی را انجام دهد ، این عکس العمل بلافاصله بعد از اینکه ماوس از محوطه ی کنترل خارج شود ، لغو میشود .

Action : کادر مقابل این برچسب ، چندین عملکردی که به هنگام رفتن ماوس روی کنترل قابل دسترسی است را لیست کرده است .
Show/Hide : این گزینه ، شیء انتخابی از لیست کادر پایین آن یعنی کادر مقابل برچسب Object را نمایش / مخفی می دهد/کند .
Show/Fade Out : این گزینه ، شیء انتخابی از لیست پایین آن یعنی کادر مقابل برچسب Object را نمایش / مخفی به صورت ملایم می دهد/کند . توجه داشته باشید که این قسمت فقط مناسب شیء های تکی است و برای شی ء هایی که گروه بندی میشوند اصلا مناسب نیست و به صورت نمایش / مخفی شدن خشک انجام میشود . یکی دیگر از نقطه ضعف های این برنامه این قسمت است که امکان مخفی کردن نرم و ملایم را از گروه ها میگید در حالیکه که امکان انتخاب گروه ها در لیست مقابل Object است .
Show Only : شیء انتخابی در لیست Object را فقط نمایش میدهد .
Hide Only : شیء انتخابی در لیست Object را فقط مخفی میکند .
RunScript : این قسمت برنامه ی نوشته شده توسط MMB را، بهنگامی که ماوس روی کنترل قرار گیرد ، اجرا میکند که بعد از گذشتن ماوس از محوطه ی شیء این عملکرد ساقد میشود .
تنها بخش ملموس این کادر تبادلی و این بخش این اختیار است ، در حالیکه میتوان عملکردهای بالایی این عملکرد که در لیست قرار داده شده اند را نیز در Script خود اجرا کرد .

بخش Mouse click on the object trigger : این بخش نیز عملکردهایی که ماوس روی شیء انتخابی به هنگام کلید انجام میدهد را نشان میدهد .

Action 1 و Action 2 : این دو عملکرد دارای لیست های یکسانی هستند که کارهای مشابهی را انجام میدهند . و چندان مزیت جالب توجهی ندارند .
یکی دیگر از نقطه ضعف های این برنامه این دو قسمت است که به عنوانی قسمت های ضاید به شمار میروند ، علاوه بر اینکه قسمت های جدیدی نسبت به هم ندارند ، بلکه امکان اجرای Script هم در این قسمت وجود ندارد . شاید ممکن است کاربری ، بیش از 2 عملکرد را بهنگام کلید روی کنترل اعمال کند ، در این حالت چاره چیست ؟!
Show/Hide : این گزینه ، شیء انتخابی از لیست کادر پایین آن یعنی کادر مقابل برچسب Object را نمایش / مخفی می دهد/کند .
Video Play : شیء ویدیویی انتخابی در لیست Object را پخش میکند .
Video Stop :
شیء ویدیویی انتخابی در لیست Object را قطع پخش میکند .
Video Pause : شیء ویدیویی انتخابی در لیست Object را متوقف میکند .
Video Skip FW : شیء ویدیویی انتخابی در لیست Object را به صورت فریم به فریم ، به فریم بعدی منتقل میکند در حالیکه که پخش شیء ویدیویی متوقف شده است .
Video Skip BW : شیء ویدیویی انتخابی در لیست Object را به صورت فریم به فریم ، به فریم قبلی منتقل میکند در حالیکه که پخش شیء ویدیویی متوقف شده است .
Video 2 x Fast : شیء ویدیویی انتخابی در لیست Object را با سرعت 2x شتاب میبخشد .
Video 2 x Slow :
شیء ویدیویی انتخابی در لیست Object را با سرعت 2x کند میکند .
Show : شیء انتخابی در لیست Object را فقط نمایش میدهد .
Hide : شیء انتخابی در لیست Object را فقط مخفی میکند .
(Invert (Show-Hide : شیء انتخابی در لیست Object را اگر قابل رویت باشد مخفی میکند در غیر این صورت نمایش می دهد .

توجه داشته باشید که لیست Object به صورت خودکار نام شیء(کنترل)های قرار داده شده در پنجره ی کاری را گرفته به لیست اضافه میکند .
یکی دیگر از نقطه ضعف های این برنامه ، این است که این برنامه در لیست Object فقط نام شیء ها را قرار میدهد ولی نوع آنها در لیست به هیچ عنوان مشخص نیست ، مگر اینکه خودتان جزئی از نام شیء(کنترل) را به مشخص کردن نوع آن اختصاص دهید که این کاری است عبث و وقت گیر . علاوه بر این موارد اندازه لیست انتخابی Object و نظایرش در این برنامه با اندازه ی بزرگترین نام کنترلی که در لیست است ، تغییر نمیکند (مناسب نمیشود ) . یعنی اندازه ی لیست انتخابی Object که در حال پیشفرض ( خالی بودن ) فقط 18 تا 23 کارکتر را نمایش میدهد، در حالتی که شیء (کنترلی) ، نامی بیشتر از این کاراترها را داشته باشد ، نام شیء(کنترل) به طور کامل قابل دیدن نیست .

در این برنامه فرمت های ویدیویی قابل فهم در زیر آمده است :

(Video Files (*avi ;*.qt; *mov ; *.mpg ;*.mpeg ; *.m 1v ;*.asf; *.wmv
(AVI Files (*.avi
(Windows Media (*.asf; *.wmv
(MPEG Files (*mpg ; *mpeg ;*.m1v
(QuickTime Files (*.qt; *.mov
All File
اگر چنانچه دوست دارید که تغییرات انجام شده اعمال شوند ، روی دکمه OK و برای لغو تغییرات اعمالی روی Cancel را بفشارید .
اگر تمایل به دریافت کمک بیشتر از طریق فایل کمکی برنامه دارید بر روی دکمه‌ی ? کلیک کنید .جزء Sound Actions :این جزء که یک کادر تبادلی باز میکند دارای یک قسمت است .

قسمت Play Sound : این قسمت دارای دو بخش است .

بخش
Mouse over the object : این بخش این را نشان میدهد که وقتی ماوس روی کنترل رود چه موسیقی ای را پخش کند . و وقتی ماوس از محوطه خارج شود بخش موسیقی لغو میشود .
شما میتوانید موسیقی های خود را با استفاده از دکمه ی مقابل کادر زیر برچسب Mouse over the object که به صورت سه نقطه است [...] انتخاب و اضافه کنید . بعد از انتخاب موسیقی قابل فهم که لیست فرمت های شناخته شده ی آن در کادر مربوطه است ، آدرس موسیقی ای که شما از آنجا آن موسیقی را انتخاب کرده اید در کادر زیر بچسب Mouse over the object ظاهر میشود .
چنانچه تمایل دارید موسیقی های خود را از فایل Embed داخل پروژه استفاده کنید از دکمه ی مقابل دکمه ی [...] استفاده کنید یعنی دکمه ای شبیه این کاراکترها [/\/\] .
توجه داشته باشید که فایل های موسیقی ای که از راه Embed وارد میشوند ، فقط نام آنها در لیست کادر زیر برچسب Mouse over the object ظاهر میشود .

بخش Mouse click on object : این بخش نیز این را نشان میدهد که بهنگامی که بر روی شیء انتخابی کلیک میکنید چه فایل موسیقی ای پخش شود . همانند بخش قبل این بخش نیز دارای موارد انتخابی موسیقی یکسانی است .
در زیر این دو بخش ، یک برچسب "for CD Audio use "CD:num وجود دارد که نشان میدهد ، برای دیسک های CDAudio فقط کافی است که پارامتر :CD را بنوسید و بعد از آن شماره ی Trackای که میخواهید موسیقیان آن باشد را وارد کنید .

قسمت های بعد از خط افقی هیچ جنبه ای جز نشان دادن مراحل استفاده از این کادر به صورت مثال ندارد .


اگر چنانچه دوست دارید که تغییرات انجام شده اعمال شوند ، روی دکمه OK و برای لغو تغییرات اعمالی روی Cancel را بفشارید .
اگر تمایل به دریافت کمک بیشتر از طریق فایل کمکی برنامه دارید بر روی دکمه‌ی ? کلیک کنید .

جزء (More Actions (Script language :این جزء که یک کادر تبادلی باز میکند ، نیاز به آموزش زیاد و نوشته های زیادی دارد در بخش مخصوص خود آموزش داده میشود .

جرخی در این قسمت بزنید و از قسمت های مختلف این کادر تبادلی دیدن کنید تا بیشتر با این قسمت آشنا شوید .
اگر چنانچه دوست دارید که تغییرات انجام شده اعمال شوند ، روی دکمه OK و برای لغو تغییرات اعمالی روی Cancel را بفشارید .
اگر تمایل به دریافت کمک بیشتر از طریق فایل کمکی برنامه دارید بر روی دکمه‌ی ? کلیک کنید .

زیر منوی Properties :این زیر منو هم زمانی که یک شیء انتخاب شده است روشن میشود و یک کادرتبادلی مشخصه ی مربوط به شیء انتخابی را باز میکند . در این کادر تبادلی که برای هر شیء ، مخصوص همان شیء است ، مشخصه های مخصوص آن را نیز ارائه میدهد .
این کادر تبادلی را میتوانید با دوبار کلیک بر روی شیء مورد نظر باز کنید .

در Properties تمامی شیءها ، کادرهای تبادلی More Actions (Script language) ، Sound Actions ، Interaction with other objects ، External Commands and Page Actions وجود دارد و با دکمه ای که دارای Icon نشان دهنده ی Action مربوطه است ، به ترتیب قرار داده شده اند .

Properties صفحه ی یک پنجره فقط دارای کادرتبادلی (More Actions (Script language است .

اگر چنانچه دوست دارید که تغییرات انجام شده اعمال شوند ، روی دکمه OK و برای لغو تغییرات اعمالی روی Cancel را بفشارید .
اگر تمایل به دریافت کمک بیشتر از طریق فایل کمکی برنامه دارید بر روی
دکمه‌ی ? در کادر تبادلی More Actions و دکمه ی Help در سایر کادرهای تبادلی کلیک کنید .